ajánlók

Tavaszi kötetünkhöz Benedek Krisztina Mária írt lelkünket megmelengető ajánlót, amit ezúton is teljes szívünkből köszönünk! Sajnos helyhiány miatt a kötet hátulján csak rövidített formában találkozhattok vele, de elolvashatjátok az egész ajánlót itt:

Farsangi maskarások és húshagyókedd után éled a Mesébe öltöztetett hagyomány új kötete, mint ahogyan a természet is felölti tavaszváró böjti, virágszirmos, szagosvizes ruháját.
Ehhez a könyvhöz nem kell kelléknek a régmúltban használt bőszoknyákat tároló sublót, nem kell a húsvéti kalácshoz valóságos kemence sem vagy igazi íróka a hímestojásokhoz.
Csak a képzelet kell és a játékos, mondókázó, éneklő kedv!

Kellenek természetesen szeretettel mesélő szülők, nagyszülők és pedagógusok is, akik oda tudják magukat képzelni a kiszebabát dalolva vízbe dobó lányok közé vagy a pünkösdi királyságért küzdő legények sorába.

Ez a varázslat. Ha hiszünk benne, hogy mindez megtörténhetett, akkor a kisgyermekek is hinni fognak benne. Márpedig ezek a dolgok valaha valóban megtörténtek.

Kivételes igényességgel válogatott mondókák, rigmusok, kiszámolók, hangutánzók, találóskérdések, gyermekdalok és népdalok bizonyítják a hitelességét a valamikori történéseknek....mindezek finoman és egyedien beleszőve a mese fonalaiba.

Eszter és Villő könyvével észrevétlenül tagjai leszünk egy régi falusi családnak, egy olyan közösségnek, amiben a néphagyományok szinte minden nap formálták a gyerekeket, gazdagították a jellemüket és megtanították őket arra, ami ma is nagyon fontos: tisztelni a természet sokszínű rendjét, s hálásnak lenni azért, ami a miénk.

Szeretni énekelni, mert az éneklés a szomorúságban oldja a fájdalom kötelékét, a vidámságban pedig sokszorosan erősíti a lélektereket. Összetart, egyszerre zeng, egy-"szer"-re rímel!

Már a téli kiadvány is a szívemhez nőtt. Kívánom, hogy az évkör tavaszi jeles napjai körül is legyen sokféle zsongás, kereplőzés, madárcsicsergés, tojásgurítás, táncdobbanás, harangozós gingallózás, komálás, májfaállítás, s legfőképp: hogy a mese elevenedjen! Mire a mesehallgatók nagyra nőnek legyen bennük ott a "mese mása" és az őszinte gyermeki kiváncsiság: Vajon milyen lehet libát őrizni a pitypangos réten? Vajon milyen lehet hideg kútvízzel lányokat locsolni húsvétkor?...

Aki elolvassa a mesét és meghallgatja a cd-t, az megtudja!
Aki pedig nem hiszi, járjon utána!

Benedek Krisztina Mária
néptáncpedagógus, a Kolompos Együttes énekese, Kerekítő foglalkozásvezető

 

Karácsonyi könyvünk ajánlósorait dr. Tátrai Zsuzsanna néprajzkutatónak köszönhetjük:

Dédapáink, dédanyáink élete az egész éven átívelő jeles napok körforgásához igazodott. Ünnepeink hagyományai azonban sok helyütt kikoptak, elvesztek már.  A Napra-forgó könyvsorozat első kötete a karácsonyra való testi, lelki felkészüléshez nyújt segítséget, néphagyományaink felelevenítésével.
 
Meséje régi falusi családban élő gyerekekről szól, népi eredetű mondókákkal, dalokkal, találósokkal, játékokkal ízesítve. Katica és Palkó december 23-tól vízkeresztig lépdel végig az év ezen rövid, mégis jelentős szakaszán, mi pedig-gyermekeinkkel-lépéseiket követve visszacsempészhetjük ünnepünkbe, életünkbe az apáról fiúra, nagyanyáról anyára szálló hagyományokat.
 
A könyv élvezetes játékokat, ugyanakkor gazdag tudásanyagot nyújt óvodás korú kisgyermekeknek, illetve családjaiknak, nevelőiknek.
 
Szívből ajánlom a hangulatos, rajzokkal illusztrált, a dalok éneklését megkönnyítő CD melléklettel ellátott könyvecskét nemcsak néprajzkutatóként, hanem többszörös nagymamaként is, bízva abban, hogy a nagyszerű szerzőpáros ígéretéhez híven hamarosan megörvendeztet bennünket a következő, húsvéti kötetével is! 
 
dr. Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató